Warsztaty piernikowe

 Magia świąt zaczyna się w Krainie Pierniczków! 

 Uczniowie i w tym roku mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach piernikowych. Przez dwa dni w Ośrodku roznosił się piękny zapach przypraw korzennych. Uczniowie odkrywali tajniki wypieku świątecznych ciasteczek. Zapoznali się z historią piernikow. Wszyscy, którzy brali udział w warsztatach wiedzą skąd pochodzą pierniki. I wbrew pozorom nie jest to Toruń. Choć pierniki uważane są za polski przysmak, tak naprawdę pochodzą z okolic dzisiejszej Holandii, a sama tradycja ich wypiekania kultywowana jest w różnych częściach Europy – i nie tylko. Jedna z legend głosi, że tak naprawdę pierniki powstały przez pomyłkę, kiedy to pewien czeladnik pomylił się i do wyrobionego ciasta dosypal przypraw korzennych. W rezultacie powstały pyszne ciasteczka, które już na stałe zagościły w jego cukierni. Wyjątkowy smak podbił serca jego klientów, a piernik wpisał się w kulinarne menu miłośników słodyczy.
Słowo piernik pochodzi od słowa “pierny” czyli pieprzny, właśnie od owych intensywnych przypraw korzennych, na które składają się cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, pieprz, kardamon, imbir oraz ziele angielskie. Najstarszy zachowany polski przepis na wypiek piernika pochodzi z 1725 roku i zanotowany został nie w książce kucharskiej, ale poradniku medycznym. Początkowo bowiem ciasto to było nie tylko przysmakiem, ale i lekarstwem, które zalecano w razie niestrawności oraz w czasie przeziębienia.
Pierniki, dzięki swemu niepowtarzalnemu aromatowi zyskały niezwykłą popularność i są bardzo chętnie wypiekane w wielu domach. Przepisów na pierniki jest bez liku, można więc tworzyć je na wiele sposobów.
Obecnie pierniki wtopiły się w polską tradycję bożonarodzeniową i stały się jednym z najważniejszych symboli tych świąt. Różnokształtnych i różnokolorowych pierniczków nie może zabraknąć nie tylko na świątecznym stole, lecz także na choince. Zapraszamy teraz chętnych uczniów na warsztaty dekorowania pięknych i smacznych pierniczków. Warsztaty przygotowała Pani Kamila Cierach z uczniami z klasy SSPP.

  • Kamila Cierach
burst
burst