Jak spędzić ferie zimowe 2021?

UWAGA !!!

W pierwszym dniu ferii rząd łagodzi przepisy w sprawie wychodzenia dzieci z domu.

A więc będzie można wychodzić z domu bez opieki dorosłych od 8.00 -16.00

Tak więc zachęcamy Was drodzy uczniowie do zażywania dużo ruchu na świeżym powietrzu, a jak najmniej korzystania z komputerów i komórek. Rodziców / opiekunów prosimy o nadzór nad waszymi zabawami. Pamiętajcie, zimą czai się wiele niebezpiecznych pułapek, takich jak np. wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne. Nie ma dużych mrozów, więc absolutnie nie wchodzić na nie.

ŻYCZYMY WAM DRODZY UCZNIOWIE SPĘDŹCIE JE MOŻLIWIE PRZYJEMNIE I BEZPIECZNIE

  • WRACAJCIE ZDROWI
  • MOŻE JUŻ PO FERIACH SIE SPOTKAMY !!!

*********************************************************************

Wiemy już, że w bieżącym roku szkolnym ferie zimowe będą wyglądały inaczej. Wyjątkowo wszyscy uczniowie z całej Polski będą mieli przerwę zimową w tym samym terminie, od 4 do 17 stycznia 2021*, bez podziału na województwa. Władze apelują, aby w tym czasie w miarę możliwości się nie przemieszczać. Ograniczenie mobilności w sezonie zimowych wyjazdów ma pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Ferie zimowe w domu, nawet na kwarantannie, nie muszą być nudne! Jeśli brakuje Wam kreatywności, możecie skorzystać z naszej ściągi i sprawdzić 10 pomysłów na to, co robić w ferie zimowe 2021.

1. Jest śnieg? Skorzystaj z tego!

Śnieg to atrakcja sezonu, a w ostatnich latach nie utrzymuje się na podwórkach zbyt długo. Dlatego skorzystajcie z niego, kiedy tylko się pojawi! Lepienie bałwana będzie bardziej ekscytujące, jeśli przygotujecie marchewkowy nos i kasztanowe guziki, a bitwa na śnieżki sprawi radość małym i dużym – tylko pamiętajcie o rękawiczkach!

Jeśli śniegu nasypie, a Wam znudzą się sanki, możecie też wejść na wyższy poziom kreatywności – tutaj znajdziesz ściągę z kilkoma pomysłami na inne zabawy ze śniegiem >>

2. Nie ma śniegu? Nie szkodzi, możesz zrobić własny!

Nic tak nie cieszy, jak sensoryczne zabawy ze śniegiem. Jeśli nie ma go za oknem, możecie otworzyć domowe laboratorium chemiczne i stworzyć go samodzielnie. Składniki prawdopodobnie macie w domu!

Potrzebujecie 8 opakowań sody oczyszczonej i opakowania pianki do golenia.

Przepis na sztuczny śnieg: do miski wsyp sodę i dodawaj piankę, mieszając masę. Już na tym etapie staje się chłodna. Należy wygnieść ją jak ciasto, a następnie wstawić do lodówki (albo na zewnątrz, jeśli panuje ziąb) na około 30 minut.

Taki domowy śnieg ma idealną konsystencję do zabawy – śnieżki, mini-bałwanki, a może igloo dla lalek? To dopiero atrakcja!

3. Urządź seans filmowy

Maraton filmów może być lepszy niż w kinie. Ekran może i nie będzie taki duży, ale za to repertuar jest niemal nieograniczony! No i to menu przekąsek

Dla urozmaicenia możecie zabawić się w krytyków filmowych i wystawiać kolejnym filmom noty. Jeśli każdy uczestnik seansu skomentuje każdy obejrzany film w kilku słowach na osobnej karteczce, kolejnego dnia możecie wziąć udział w grze „Kto wie, co to za film?”.

4. Bal karnawałowy w domu

Przebieranki zawsze dają dużo radości. Czy naprawdę potrzeba dużej świetlicy, żeby przygotować idealny strój karnawałowy? Pomysłowy kostium dacie radę przygotować własnoręcznie, np. przy pomocy bibuły albo skrawków materiału. Nie zapomnijcie o tańcach i domowym pokazie mody!

5. Warsztaty kulinarne, szydełkowania, origami…

Jest tyle ciekawych tematów do zgłębienia! A najlepsze jest to, że eksperta w danej dziedzinie możecie zaprosić do domu – na ekranie! Internet jest pełen tutoriali i praktycznych wskazówek. Wybierzcie temat,który interesuje wszystkich i do dzieła!

4. Konkurs karaoke

Najlepiej z repertuaru, który wszyscy domownicy znają – radiowe przeboje, kolędy, a może piosenki z bajek? Podkład muzyczny i tekst znajdziecie dwoma kliknięciami myszki, a w roli mikrofonu idealnie sprawdzi się dezodorant albo szczotka do włosów.

5. Mini-bałwanki

Inny scenariusz – śniegu za oknem pod dostatkiem, ale nie możecie ruszyć się z domu, bo zmogła Was grypa albo jesteście na kwarantannie… nic straconego! Śnieg zebrany z parapetu powinien wystarczyć na skonstruowanie kilku miniaturowych figurek na zewnętrznym parapecie. Mogą uśmiechać się do przechodniów.

Do takiej rzeźbiarskiej pracy można też wykorzystać sztuczny śnieg z punktu 2.

6. Dzień bez prądu

Brzmi jak prawdziwe wyzwanie? Dzień #unplugged może być ciekawą formą „miejskiego survivalu”. Chodzi o to, żeby przez jeden dzień ograniczyć korzystanie z osiągnięć cywilizacyjnych – liczy się komórka, tablet, komputer, telewizor, mikrofalówka, a nawet światło! Jeśli macie ochotę, możecie przygotować namiot z prześcieradła i zabawić się w prawdziwy biwak w świetle latarek, połączony z teatrem cieni. Uwaga tylko na połączenie namiotu i świec!

7. Ręcznie robione kartki na Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka wypada 21 i 22 stycznia, dlatego okres ferii to świetny moment, żeby przygotować dla najbliższych okazjonalne kartki. Kredki w dłoń i do dzieła!

8. Jedzenie lodów zimą

Lody kojarzą się z latem, a lato z wakacjami… to bardzo blisko do ferii zimowych! Zimne słodycze zamiast pierniczków mogą okazać się dla dzieci bardzo atrakcyjne właśnie dlatego, że wychodzą poza schemat! Zwykle nie jemy lodów w styczniu, więc takie kulinarne urozmaicenie może wywołać dużo entuzjazmu. Spróbujcie!

9. Obejrzyjcie wystawę w Muzeum

Ale jak to? Przecież nie wychodzimy, a muzea są zamknięte…

Nic bardziej mylnego! Jest jeden rodzaj muzeów, które zawsze są otwarte – mowa o muzeach online. Wpisz tę frazę w wyszukiwarkę internetową i sprawdź ofertę miejsc, które można zwiedzać online, bez wychodzenia z domu. Wirtualny spacer można odbyć m.in. po Luwrze i Muzeum Brytyjskim.

10. Gry planszowe i puzzle

Planszówki to świetny sposób na rodzinną integrację, który przy okazji uczy zasad zdrowej realizacji, kreatywności, analitycznego myślenia, spostrzegawczości i ćwiczy koncentrację. Puzzle z kolei mogą wchłonąć malucha na długie godziny i pozwalają się przy okazji wyciszyć.


Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja/nowy-termin-ferii-zimowych