logo

(95) 731-23-78

soswlw@wp.pl

Szosowa 109

Lipki Wielkie

07:00 - 15:00

Pon - Pt

logo

(95) 731-23-78

info@soswlw.pl

Szosowa 109

Lipki Wielkie

07:00 - 15:00

Pon - Pt

Gazetka “Skrzat”

HISTORIA  GAZETKI  „SKRZAT”

Idea powstania gazetki „Skrzat” narodziła się pod koniec 1988 roku, a jej inicjatorkami i redaktorkami były dwie panie: Pani Elżbieta Zmorowska i pani Barbara Mąkosza – wychowawcy z  internatu. Gazetka wydawana jest do dzisiaj pod tą samą nazwą.

Na przestrzeni tych lat zmieniła się bardzo szata graficzna naszej gazetki. Początkowo była pisana i zdobiona ręcznie, a jej powielanie (7 egzemplarzy) robiono przez kalkę, a dzieci kredkami kolorowały fantastyczne obrazki. Sześć egzemplarzy otrzymywały grupy w internacie (tyle było kiedyś grup), a jeden nr otrzymywała szkoła. W miarę postępu technicznego i możliwości gazetkę „Skrzat” pani Basia i pani Ela woziły do Gorzowa na specjalne powielacze. Z czasem zaczęto korzystać z ksera, ale nadal pisano i kolorowano ręcznie kredkami.

Następnie wydaniem gazetki „Skrzat” zajęła się pani Honorata Brzytwa i pani Dorota Ciołka – Wiśniewska, również wychowawcy internatu. Podobnie wszystko pisano i rysowano ręcznie, a powielano na kserze. W 1996 r. do redakcji gazetki dołączyła pani Jadwiga Pietkiewicz, która zaczęła tworzyć gazetkę za pomocą komputera, a z czasem (po odejściu p. Honoraty i p. Doroty z redakcji) przejęła całość redagowania gazetki. W następnym roku do zespołu redakcyjnego dołączył Pan Zbigniew Szczepaniak, również wychowawca internatu.

Początkowo nie był to cały skład komputerowy gdyż nie była jeszcze dostępna grafika cyfrowa więc wycinano obrazki z gazet, starych książek,  kserowano i wklejano do tekstu

Po zakupieniu aparatu cyfrowego w 2005 r. zaczęto wstawiać zdjęcia bezpośrednio z komputera, a dostęp do Internetu wzbogacił szatę graficzną w różne kliparty. Przez lata gazetka „Skrzat” była miesięcznikiem, a od pewnego czasu jest dwumiesięcznikiem, wydawanym przy współudziale Samorządu Uczniowskiego w internacie Ośrodka.

Od 10 lat nasza gazetka bierze udział w „Konkursie na najładniejszą gazetkę województwa lubuskiego” organizowanym prze WOM w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zdobywa wyróżnienia i nagrody. W zeszłym roku otrzymaliśmy nagrodę specjalną od Starosty powiatu gorzowskiego, pani Małgorzaty Domagała, nowoczesną drukarkę.

Obecny zespół redakcyjny gazetki „Skrzat’ to: p. Jadwiga Pietkiewicz oraz młodzież z Samorządu Uczniowskiego.

Zapraszamy do przeglądu naszej gazetki „Skrzat”

Redakcja

  

Poniżej  przykładowe numery gazetki Skrzat w wersji elektronicznej:

Skrzat_styczeń 2017

Skrzat_luty-marzec 2017

Skrzat kwiecień-czerwiec 2017

Skrzat wrzesień-listopad 2017

Skrzat grudzień 2017-luty 2018

Skrzat marzec-czerwiec 2018